Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області
Заклад дошкільної освіти № 41 "Барвінок" комбінованого типу
ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ ДЛЯ БАТЬКІВ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
1. Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька.
Дайте їй посильну роботу в домі, визначити коло обов'язків. Зробіть це
м'яко: "Який ти у нас вже великий, ми вже можемо довірити тобі вимити
посуд (вимити підлогу, витерти пил, винести сміття тощо"
2. Визначте загальні інтереси.
Це можуть бути як пізнавальні (улюблені мультфільми, казки, ігри), так
і життєві інтереси (обговорення сімейних проблем). Беріть участь в
улюблених заняттях своїх дітей, проводьте з ними вільний час не "поруч",
а "разом". Для цього достатньо подивитися разом фільм, пограти в
"солдатики", побудувати палац з піску, поговорити на хвилюючі дитину
теми. Не відмовляйте дитині в спілкуванні, дефіцит спілкування – одна із
найголовніших вад сімейної педагогіки.
3. Заохочуйте дитину до економічних проблем сім'ї.
Поступово привчайте її порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте їй гроші на морозиво, порівнявши при цьому ціну на той та на інший продукт). Повідомляйте дитину про відсутність грошей в родині, запрошуйте за покупками в крамницю.
4. Не сваріть, а тим більше не засмучуйте дитину, особливо у присутності сторонніх.
Поважайте почуття і думки дитини. На скарги з боку оточуючих, навіть вчителя і вихователя, відповідайте: "Спасибі, ми вдома обов'язково поговоримо на цю тему". Пам'ятайте педагогічний закон оптимістичного виховання: довіряти, не вважати поганим, вірити в успіх і здатності ("ти зможеш", "у тебе обов'язково вийде", "я вірю в тебе").
5. Навчіть дитину ділитися своїми проблемами.
Обговорюйте з ним конфліктні ситуації, які виникли в спілкуванні дитини з однолітками та дорослими. Щиро цікавтеся його думкою, тільки так ви зможете сформувати у нього правильну життєву позицію. Постарайтеся розібратися об'єктивно: не вважайте завжди правою свою дитину і неправою іншою або навпаки.
6. Частіше розмовляйте з дитиною.
Розвиток мови - запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) - нехай розповість, що їй сподобалася найбільше. Слухайте уважно, задавайте питання, що б дитина відчувала, що вам це дійсно цікаво. Разом з нею придумувайте різні фантастичні історії - про предмети, речі, явища природи. Ваша дитина повинна бути фантазером.
7. Відповідайте на кожне питання дитини.
Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не вичерпається. В той же час вдавайтеся частіше до довідкової літератури ("Давай подивимося разом у словнику, в енциклопедії"), привчайте дітей користуватися самостійно довідниками та енциклопедіями, а не чекати завжди вашої відповіді.
8. Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима дитини.
Бачити світ очима іншого - основа взаєморозуміння. А це означає - рахуватися з індивідуальністю дитини, знати, що всі люди різні, і мають право бути такими!
9. Частіше хвалить, захоплюйтеся вашою дитиною.
На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: "Вийде обов'язково, тільки потрібно ще кілька раз спробувати". Формуйте високий рівень вимог. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки трохи-трохи їй допомогти. Хваліть словом, посмішкою, ласкою і ніжністю, а не обмежуйтесь різного роду заохоченнями, такими як купівля нової іграшки або солодощів.
10. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах.
Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснює причини, обґрунтованість ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативний варіант. Повага до дитині зараз - фундамент шанобливого ставлення до вас в сьогоденні і майбутньому. Ніколи не користуйтеся формулюванням "якщо..., то..." ("Якщо прибереш свої речі, дозволю дивитися телевізор" тощо) - це згубно впливає на виховання особистості - дитина починає приймати позицію "ти - мені, я - тобі".