top of page

 

Часто ми, дорослі, не любимо осінь, як пору якогось вмирання природи, як пору, коли скорочується світловий день, нарешті, як період поганої погоди. Мимоволі ми вчимо цьому і наших дітей: скорочуючи кількість прогулянок і насторожуючи їх своїм поганим, з дитячої точки зору, без жодних причин настроєм.

Тим часом, саме восени є можливість метафорично показати дитині так звані «вікові переходи», допомогти її інтуїції і розповісти про вічний цикл життя-смерть-життя.

Це не означає, що Ви повинні вийти у двір з дитиною і кислим виразом обличчя і проректи, вражаючи силою думки всіх оточуючих Вас бабок: «Дивись, синку: он обпало листя, і воно померло, трава засохла і померла».

Цікава і розвивальна

прогулянка восени

Ніжніше треба, ще ніжніше.

Осіння природа надає нам можливість не тільки познайомитися з багатством природних фарб: червоним, оранжевим, пурпуром, фіолетовим, але й простежити закономірності розвитку.

Птахи відлітають у теплі краї. Косяки птахів відлітають. Розкажіть дитині про будову пташиного клина, про ватажка серед птахів, про розподіл повітряного потоку. Заодно, якщо дитина не знає, що таке повітряний потік і вітер, розкажіть йому і про це.

Покажіть дитині вітер, пускаючи мильні бульбашки. Згадайте слова з казки:«Ветер-ветер, ты могуч, ты гоняешь стаи туч». Обговоріть з малюком і цікаве питання: Чи вітер породжує хитання дерев, або ж гойдання дерев породжують вітер? Розкажіть про теплі і холодні потоки повітря, поясніть, про що каже тітка в передачі «Погода» - як працює циклон, як працює антициклон. Такі знання цікаві і Ви самі не помітите, як захопитеся.

Повертаючись до птахів, не забудьте розповісти дітям про декілька теорій, що пояснюють те особливе «чуття» птахів, що дозволяє знаходити їм дорогу. Прочитайте про Нільса і його подорож з дикими гусьми. Нарешті, обговоріть з дитиною і причину повернення птахів з теплих країн: що їх сюди тягне. З більш старшою дитиною можна на вечір організувати дискусійний клуб, запросивши тата чи друзів дитини.

Будова дерева і процес росту - опадання листя дітей буквально заворожує. Озброївшись шкільними знаннями з ботаніки, розкажіть про соки, якими харчується дерево, як вони йдуть по стовбуру, для чого служать. Як ми всі залежимо від дерев: наше дихання, наш одяг (пам'ятаєте, в «Дівчатах», про рукавиці з ялинки?). Наше харчування. Розкажіть про джунглі Амазонки, зелені легені і про ту втрату, яку людина зараз завдає природі, вирубуючи дерева на догоду своїм потребам.

Дерева щільно пов'язані з іншими видами життя на нашій Землі: трави, квіти. Розкажіть про насіння, і про те, звичайно, як насіння переносяться. Залізьте в реп'яхи і принесіть їх додому на штанях. Розколупати такий «сюрприз», вдома Ви з дитиною зможете подумати, які ще є засоби перенесення насіння в інші місця. Розкажіть про те, як птахи їдять ягоди і потім несуть у своєму кишечнику насіння за багато і багато кілометрів.

Обов'язково почитайте розповіді про ведмедів, як і чому вони впадають у сплячку, що для цього їм доводиться робити. Обговоріть осінні приготування до зими білками, зайчиками та іншими лісовими братами нашими меншими. Заодно і запитайте думку дитини - чому ж ми називаємо звірів «братами», та ще й меншими? Учіть дитину висловлювати і аргументувати свою точку зору, це дуже стане в нагоді йому в подальшому житті.

Нарешті, згадайте разом зиму і весну: довгий-довгий сон і загальне пробудження, радість нового життя: як маленькі паростки з силою пробивають асфальт, як дзвенять струмки (нехай навіть і в місті), як прилітають в свій край птахи.

Влаштуйте вдома свято осені: підготуйте виставку овочів та плодів, розучить вірші, приготуйте святкову вечерю, запросіть гостей, яким все це можна продемонструвати : бабусь, дідусів, мам, з якими Ви дружите. Напишіть запрошення, прикріпивши їх ниточкою до висушеного листя, роздайте їх запрошеним. Таке свято краще проводити у вихідний день, замість того, щоб провести вихідні в черговому марному прибиранні і смутному вечірньому перегляді телевізора. Надуйте кульки, спечіть пиріг і отримаєте задоволення від спілкування з дітьми, а не Інтернетом.

Отож, не хандріть. Осінь - прекрасна , чудова пора!

bottom of page