top of page

МУЗИКА РЕЖИМНИХ МОМЕНТІВ

unnamed.jpg

У дитячому садку музика може звучати протягом усього дня. Це не означає, що діти зануряться в суцільний аудіопотік. Твори варто подавати дозовано — залежно від часу доби, виду діяльності й навіть настрою дітей. Дізнайтеся, які саме композиції бажано використовувати, коли діти їдять, граються, засинають, та яких позитивних результатів для здоров’я можна завдяки цьому досягти
У сучасному освітньому процесі недостатньо уваги надають музиці та її унікальним можливостям. І це тоді, як учені довели — музика впливає на дитину значно більше, ніж ми звикли уявляти. Як сформувати ефективне здоров’язбережувальне середовище? Як поєднати виховні та режимні моменти в дитячому садку? Як використати для цього музику? 

Науковці стверджують, що на стан здоров’я дитини впливає не лише стиль, ритм та тональність музичного твору, а й тембр інструмента, на якому його виконують. Звучання музичного інструмента певного типу впливає на ту чи ту систему організму дитини: 
•    струнні — заспокоюють;
•    духові — розслаблюють;
•    ударні — активізують, усувають депресію;
•    ударно-клавішні — заряджають позитивом.

 

Найбільше значення для здоров’я має те, який спосіб життя веде людина. Діти, які відвідують дошкільний заклад освіти, перебувають у ньому 10-12 годин на день, п’ять днів на тиждень. Тому важливо, аби педагоги вміли створювати комфортні умови для всебічного розвитку дітей. Ми вирішили віднайти кардинально нові й водночас ефективні здоров’язбережувальні технології, які допомагатимуть дітям бути емоційно, духовно, розумово, соціально та фізично здоровими протягом усього часу перебування в садку й навіть за його межами. 
 

Ця ідея спонукала шукати оригінальні педагогічні втілення — чи можна розширити межі використання музики в умовах дошкільного закладу? Адже дитина сприймає світ за допомогою тактильних відчуттів, зору, смакових рецепторів, і чи не найважливішого органу чуття — слуху. Звуки, які оточують дітей, впливають на їхні емоційні відчуття. Якщо педагоги навчаться правильно добирати музичні твори, зможуть позитивно впливати на дитячий організм і сприяти в такий спосіб тому, щоб діти оздоровлювалися, у них поліпшувалося самопочуття, підвищувалася працездатність. 
 

Сприймання музики під час різних видів діяльності
Автори науково-методичної літератури наголошують: найперше завдання педагога з музики — залучити дітей до слухання. Поповнювати слуховий досвід дітей бажано завдяки ліпшим зразкам музичної культури. Адже класична музика «несе» виразні образи вічних понять — краси, добра, любові та світла. 
Музику можна сприймати по-різному — активно чи пасивно — залежно від того, які завдання ставить педагог. 
Активне сприймання
Коли діти активно сприймають музику, звертаємо увагу на її звучання, емоційний зміст, засоби виразності — мелодію, темп, ритм тощо. Цю форму сприймання використовуємо під час занять із: 
•    музичного виховання;
•    ознайомлення з довкіллям;
•    розвитку мовлення;
•    фізкультури.
Пасивне сприймання
Діти пасивно сприймають музику, коли вона виступає тлом, тобто звучить не голосно, а на другому плані. Таку форму застосовуємо під час режимних моментів, як-от: 
•    ранковий прийом дітей;
•    гімнастика;
•    вдягання на прогулянку;
•    ігрова діяльність;
•    заняття з математики, малювання та конструювання;
•    тиха година;
•    прийом їжі;
•    збирання додому.

                                                       Музичні твори для режимних моментів
Ідею слухати музику під час різних режимних моментів у дитячому садку ми випробували під час прийому дітьми їжі. Протягом певного періоду вмикали дітям пісні, які поліпшували їх емоційний фон і настрій. Як результат — у всіх вихованців поліпшився апетит. Діти споживали їжу із задоволенням, а апетит можна вважати універсальним показником стану здоров’я. 
Перший успіх спонукав до подальших дій — ми відібрали «золоті» мелодії талановитих композиторів різних епох і почали застосовувати їх під час інших режимних моментів. 

  • Ранковий прийом

Відправна точка, від якої значно залежить стан і настрій дитини, відчуття нею безпеки та захищеності протягом дня — це ранкова зустріч із вихователем і прощання з батьками. Музика для цього режимного моменту має бути спокійною, знімати напругу. Тож ми вибрали такі твори: «Ранок» Едварда Гріга (Edvard Grieg), «Прелюдію До мажор» Йоганна Себастьяна Баха (Johann Sebastian Bach), «Ранкову серенаду» Франца Шуберта (Franz Schubert). Благочинні звуки налаштовують вихователів із самого ранку доброзичливо спілкуватися як з дітьми, так і з їхніми батьками. До того ж мелодії допомагають створювати необхідні умови для охорони нервової системи дітей від надмірного збудження, встановлювати емоційний контакт вихователя із вихованцями. У групах раннього віку, коли звучить музика, можна використовувати ще й метод театралізації. 

  • Гімнастика та вдягання на прогулянку

Діти охоче виконують під музику ранкову зарядку, приймають водні процедури, одягаються тощо. Для цих режимних моментів застосовуємо музику активного характеру, що звучить переважно в мажорі, тобто налаштовує на позитивний бадьорий лад. Наприклад, підійдуть твори Геннадія Гладкова, Самуїла Майкапара, Бедржиха Сметани (Bedrich Smetana), Михайла Глінки, Джузеппе Верді (Giuseppe Verdi). 

  •  Ігрова діяльність

В іграх, на прогулянках, під час самостійної художньої діяльності діти часто за власною ініціативою співають пісні, водять хороводи. Доцільно також запропонувати їм у цей час слухати музику. Бажано добирати такі композиції, які слугуватимуть ненав’язлим тлом до діяльності дітей. Легкі «кришталеві переливи» творів імпресіоністів або джазові мотиви — найліпший вибір. Отже, застосовуємо твори Володимира Ребікова, Клода Дебюссі (Claude Debussy), Джорджа Гершвіна (George Gershwin), Ісаака Берковича тощо. 

  •  Тиха година

Музика для тихої години допомагає знизити дратівливість, зайве рухове занепокоєння у дошкільників. Це музика з повільним темпом і чітким ритмом. Гіперактивним дітям такий «сеанс» заспокоює нервову систему. Музичний матеріал — твори Даніеля Тюрка (Daniel Türk), Антона Рубінштейна, Йоганеса Брамса (Johannes Brahms), Родіона Щедріна тощо. 

  • Прийом їжі

Німецький вчений Людвіг Демлинг (Ludwig Demling) встановив — деякі симфонічні твори змінюють кислотність шлункового соку. А британські психологи виявили — класична музика сприяє неспішному процесу вживання їжі. Тож ми спираємося на висновки вчених і пропонуємо дітям до слухання класичну симфонічну музику під час прийому їжі або дитячі пісні з позитивним настроєм та текстами. 
Якщо регулярно використовувати музику під час режимних моментів у дитячому садку, це дасть змогу дітям навчитися самостійно реагувати на зміну мелодій. У результаті діти самі визначатимуть, коли слід переходити від одного виду діяльності до іншого. 
Спробуйте розширити межі панування музики — «виведіть» її з музичної зали в коридори, групи, на вулицю… Згодом переконаєтеся, що життя в дитячому садку набуло нових фарб: діти охочіше виконують завдання, бо їх підбадьорює музика, легше засинають, бо вона їх заспокоює, із задоволенням граються на тлі приємних мелодій. Мимоволі накопичується слуховий досвід, гармонізується нервова система. Користь і радість — подвійна! 

 

/Джерела: Ганна СТОРОЖЕНКО, музичний керівник дошкільного навчального закладу«Віночок»,  м. Бровари, Київська обл. Електронний журнал «Музичний керівник», 2019 рік./

bottom of page